x تبلیغات
تجربه های شخصی من

دوربین گردان

دوربین گردان

دوربین گردان یکی از انواع دوربین مداربسته است که به خاطر گردشی بودن آن و بی نیاز کردنتان از چند دوربین مداربسته بسیار پرطرفدار است. دوربین مدار بسته با در نظر گرفتن شکل ظاهری، تکنولوژی، برند تولید کنند و قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، به انواع مختلفی تقسیم میشود، که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. دوربین مداربستـه گردان که در انواع مختلفی از جمله دوربین اسپیددام، بی بی کم و… در بازار موجود هستند. از مهمترین شاخصه های دوربین گردان قابلیت های بالای کنترلی آن از جمله، زوم بر روی سوژه، چرخش در جهت های مختلف و… است. در این مقاله از سری مقالات آموزشی گروه نظارت گستر ایمن میخواهمیم به بررسی همه جانبه ی دوربین چرخشی بپردازیم.

آشنایی با دوربین مداربسته گـردان

دوربین گردان

دوربین گردان یعنی اینکه این دوربین مدار بسته به صورت چرخشی می‌توانند حرکت کند جهت افقی ۳۶۰ درجه می باشد و در جهت عمودی ۱۸۰ درجه می باشد ویژگی عالی این دوربین های مدار بسته زوم اپتیکال آن می باشد که شما می توانید وضوح و کیفیت تصویر را بالا ببرید در ابتدا به شما گفتیم که این دوربین های مدار بسته دارای چرخش می باشد که شما می توانید سرعت چرخش را به دلخواه خود تعیین کنید اگر شما می‌خواهید در مکانی دوربین مداربسته به کار ببرید که دارای نقطه کور می باشد بهتر است از این دوربین های مداربسته چرخشی یا گردان استفاده نمایید چرا که دوربین های ثابت نمی توانند به صورت کامل محیط را پوشش دهند ‌.

ویژگی های دوربین گردان

  • قابلیت چرخش در جهت افقی ۳۶۰ درجه و در جهت عمودی ۱۸۰ درجه
  • دارا بودن زوم اپتیکال تا ۴۸ x که شما می توانید به راحتی دقت تصویر و نظارت را بالا ببرید
  • ویژگی دیگر این دوربین ها قاب دوربین می باشد که در شرایط مختلف محیطی و در برابر ضربه باعث مقاوم بودن دوربین می باشد.
  • در نظر داشته باشید که دوربین های مداربسته های گـردان در برابر گرما سرما و رطوبت معاون می باشند چرا که دارای آی پی ۶۷ و آی پی ۶۸ می باشد.
  • ویژگی آخرین دوربین های مداربسته این می باشد که شما جهت مانیتورینگ کردن می توانید از کیبورد استفاده نمایید.

قابلیت های دوربین گردان

دوربین گردان

دوربین مداربسته گردان همانطور که پیشتر نیز گفتیم، توانایی چرخش در جهات مختلف و زوم کردن در زاویه ی مورد نظر را دارد. این نوع دوربین را با نام PTZ نیز میشناسند. از دیگر محسنات دوربین چرخشی یا PTZ این است که میتوانید از راه دور و از طریق اتصال به اینترنت و نصب اپلیکیشن های خاص دوربین خود را کنترل کرده، تصاویر ضبط شده را ببینید و زاویه دوربین یا میزان زوم آن را تغییر دهید. برخی از انواع دوربین گردان در ابعاد کوچک و به عنوان Baby Cam طراحی وشده اند. این دوربین ها به شما این امکان را میدهد تا از محل کارتان اتاق خواب کودکتان را کنترل کرده و یا بر سالمند خود نظارت داشته باشید و از رفتار مناسب پرستار با او مطمئن شوید.

دوربین گردان از آنجایی که قابلیت چرخش دارد، معمولا به جای چند دوربین مداربسته بولت و یا دوربین دام استفاده میشود. البته این مهم در صورتی رخ میدهد که محیط شما پوشش کافی و لازم را داشته باشد تا در صورت گردش و یا چرخش دوربین گردان، تصویری از محیط از دست نرود. یکی دیگر از قابلیت های مهم دوربین مداربسته گۀردان، تعریف نقاطی از پیش تعیین شده ( پریست و تور ) است. بزرگترین حسن این ویژگی این است که شما میتوانید، نقاط مشخص را بر مبنای زمانبدی خاصی، تعیین کنید تا تصاویر مورد نظر در آن بازه زمانی خاص قابل مشاهده باشند.

کاربرد دوربین مداربسته گردان

دوربیـن مدار بسته برای امنیت محیط استفاده می شود شما می توانید از دوربیـن های مداربسته گردان برای محیط هایی که نمی توانید به صورت کامل توسط دوربیـن های مدار بسته ثابت کنترل کنید استفاده نمایید معمولاً از دوربینهای گـردان در محیط های بزرگی مانند بیمارستان ها و کارخانجات، راه‌آهن، فرودگاه‌ها و غیره استفاده می کنند چرا که پوشش دهی بالایی دارد. به خاطر برخورداری از قابلیت چرخش و زوم بالایی که این دوربین های مدار بسته دارند در حال حاضر توانستند به خوبی جایگزین دوربیۀن‌های مداربسته ثابت شود استفاده از این دوربین های مدار بسته گـردان باعث شده است تا شما دیگر نیازی به تعداد بالای دوربیـن های مداربسته ثابت نداشته باشید همچنین کارآیی و نظارت بالاتری را این دوربین های مدار بسته به دنبال دارند.

دوربین های مداربسته گردان معمولا به دو مدل آنالوگ و تحت شبکه تولید می شود و به بازار عرضه می شود بالاترین سرعت را در تنظیم تصویر را این دوربین های گردان از آن خود کرده‌اند نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که دوربین مداربسته چرخشی معمولا از تکنولوژی wdr استفاده می کنند.
که این تکنولوژی WDR باعث می شود به راحتی نور محیط به صورت خودکار تنظیم شود که تصاویر در نور به راحتی تشخیص داده شود و نکته دیگر اینکه این دوربین ها می توانند در شب تصاویر را به صورت رنگی ضبط کرده و همچنین با دقت بالایی به دستگاه مرکزی انتقال می دهند شما می توانید در این دوربین های مدار بسته رم نیز قرار دهید چرا که در بعضی مواقع امکان دارد دستگاه مرکزی ارتباطش با دوربین قطع شود در این موارد تصاویر بر روی رم که بر روی دوربین قرار دارد ثبت و ضبط می شود.
اما نکته مهمتر اینکه دوربین های مدار بسته گردان دارای آلارم نیز می باشند و در محیط های داخلی و خارجی قرار می گیرد در نظر داشته باشید که شما می توانید این دوربین های مداربسته را در سایت های مختلف تهیه نمایید.
امیدواریم این مطالب که در رابطه با دوربین مداربسته گردان که یکی از صدها انواع دوربین های مدار بسته می باشد مورد توجه شما بازدید کنندگان گرامی قرار گرفته باشد . پاسخگوی سوال شما عزیزان بوده باشد و بتوانید به راحتی دوربین مدار بسته مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمائید. در هر زمان نیاز به مشاوره داشتید می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

نحوه کنترل دوربین گردان

دوربین گردان

همانطور که بالاتر نیز گفتیم، دوربین مداربسته گردان بر اساس تکنولوژی ساخت به دو دسته ی آنالوگ و دوربین مداربسته ip تقسیم میشوند. دوربیـن های گردان تحت شبکه یا همان ip، به علت قابلیت هاییشان کمی گرانتر هستند و لوازم جانبی بیشتری را میطلبند. برای کنترل دوربین گردان تحت شبکه باید از منو وب دوربین و منو GUI ، وب دستگاه ذخیره ساز ، نرم افزار انتقال تصویر و کیبورد کنترلی، استفاده کرد. همچنین می توان تغذیه آن ها را از طریق POE و بدون نیاز به آداپتور و کابل کشی های اضافی، تامین کرد. دوربین گردان که در بستر آنالوگ است، از تکنولوژی های CVBS، AHD، HDCVI و HDTVI استفاده میکند. این نوع دوربین ها از طریق DVR، نرم افزارهای انتقال تصویر و کیبورد کنترلی، قابل کنترل هستند. در حال حاضر در تکنولوژی های جدید آن ها، امکان ارسال سیگنال های تصویر و کنترلی از طریق یک کابل کواکسیال ( به شرط آن که دوربین و دستگاه ذخیره ساز از یک تکنولوژی باشند ) فراهم ساخته است.

نصب دوربـین مداربسته گردان

دوربین گردان معمولا باید در محیط های وسیع با ارتفاع سقف زیاد نصب شود و پیشنهاد میکنیم که در اتاق های کوچک از دوربین مداربسته گردان استفاده نکنید. در هنگام نصب دوربین گردان، باید تمام اصول و استاندارد های نصب توسط یک نصاب حرفه ای انجام شود. همچنین اصل پوشش محیط در دستور کار قرار گیرد.

انواع دوربین مداربسته گردان

دوربین گرداندوربین گردان، بر اساس نوع کاربرد، تکنولوژی ساخت و کارآیی هایش به دو دسته ی اصلی تقسیم میشود که عبارتند از:

دوربین گردان حرارتی (Thermal) : این دوربین مناسب محیط های نظامی است تا بتواند انسان را از سایر اجزای محیط و در جنگل ها، مراتع و … نیز به منظور پیشگیری از آتش سوزی تشخیص دهد.
دوربین گردان ضد انفجار : بدنه این دوربین فلزی ( معمولا استیل ) است و در صورت نوسان برق، جرقه در محفظه ی داخلی دوربین به بیرون تراوش نخواهد کرد. این نوع دوربین مناسب پالایشگاه های نفت و گاز، جایگاه های سوخت و … که نوسان برق زیاد است، می باشد.

خرید دوربین گردان

جهت استعلام قیمت، خرید و یا دریافت مشاوره در مورد دوربین گردان و یا خرید دوربین مداربسته با امکانات و از دسته بندی های دیگر از جمله دوربین بولت و… با کارشناسان ما در نظارت گستر با شماره تماس ۴۱۲۱۷-۰۲۱ در ارتباط باشید. همچنین میتوانید با نمایندگی های ما در سراسر کشور تماس حاصل فرمایید.

جمعبندی

دوربین مداربسته گردان یکی از دوربـین های پر کاربرد نظارتی است که بخاطر جزئیات بالایی که پوشش می دهد شما را از داشتن چند دوربیـن بی نیاز می کند. اغلب دوربیـن های گردان ابعاد بزرگی دارند و مناسب نصب در محیط های کوچک نیست. دوربین گردان، بر مبنای کاربردهایی که دارد دسته بندی های متنوع ای دارد و در محیط های مختلف استفاده میشود. برند های زیادی اقدام به ساخت و تولید دوربین چرخشی نموده اند که محبوب ترین آنها در ایران دوربین مداربسته داهوا است

منبع: negaco.com

دوربین دام

دوربین دام

دوربین دام (dome)دوربین مداربسته ای نیم کره ای شکل و بدون پایه است که اصطلاحا به آن دوربین سقفی نیز میگویند. توجه داشته باشید که دام یک قابلیت نیست بلکه نوعی از شکل ظاهری است پس اگر بخواهیم دوربین مداربسته را به لحاظ شکل ظاهری آنها دسته بندی کنیم، عناوینی چون دوربین دام، دوربین بولت، دوربین اسپیددام، چشم ۳۶۰ درجه، دوربین لامپی و … مطرح میشود. دام یکی از این دسته بندی ها است که قصد داریم در این مقاله از سری مقالات آموزشی هلدینگ نظارت گستر ایمن به آن بپردازیم.
رستر
RS-IP222RD
رستر
RS-IP222SD
رستر
RS-IP224RD
داهوا
داهوا IPC-HDW2431T-ZS-S2
دوربین مدار بسته داهوا
داهوا
دوربین مدار بسته داهوا DH-IPC-HDBW71242H-Z (Starlight)
داهوا
دوربین مدار بسته داهوا IPC-HDW3441TM-AS
هایواچ
دوربین مدار بسته هایواچ HW-AHDD322
ویمکس
دوربین مدار بسته ویمکس VM-230DB
ویمکس
دوربین مدار بسته ویمکس VM-230DS
فیلر
دوربین مداربسته فیلر FL-820DB
فیلر
دوربین مداربسته فیلر FL-820DS
هایواچ
دوربین مداربسته هایواچ HW-AD325MDS
هایواچ
دوربین مداربسته هایواچ HW-AHDD328
هایواچ
دوربین مداربسته هایواچ HW-AHDD442
ویمکس
دوربین مداربسته ویمکس VM-230D
ویمکس
دوربین مداربسته ویمکس VM-230DP
دوربین دام چیست
دوربین دام
دوربین مداربسته ، انواع مختلفی دارند. برخی از این دسته بندی ها بر اساس برند تولید کننده می باشد، نظیر دوربین مداربسته داهوا و برخی دیگر از این دسته بندی ها بر اساس شکل ظاهری این دوربین ها می باشد. مانند دوربین دام، بولت، اسپیددام و…
ساختار ظاهری دوربین، قابلیت ها و امکانات دوربین همگی مواردی هستند که باتوجه به نیاز کاربران، معماری داخلی محیط، شرایط جوی و… دوربینی را برای کاربر خاصی کارآمد و برای کاربر دیگر ناکارآمد میکنند.دوربین های دام معمولا برای مراکز اداری، تجاری، منازل و … کاربرد دارند.
ویژگی های دوربین دام
در ادامه به بررسی ویژگی های دام خواهیم پرداخت:
مقاومت بالا:
دوربین دام معمولا در مقابل ضربات خارجی و حتی دستکاری و اقدام به هک بسیار مقاوم هستند چراکه از استانداردهای IK08 و IK10 پشتیبانی می کنند.
ضد نفوذ آب، گرد و غبار:
از دیگر ویژگی های دوربیـن دام عدم نفوذ آب و گردوقبار به داخل دوربین است و همین امر موجب شده است تا در شرایط خاص از این دوربین ها در فضای بیرونی نیز بتوان استفاده کرد. البته دوربین های بولت به خاطر شکل ظاهری، برای محیط های داخلی پرکاربردتر هستند.چراکه به راحتی بر گوشه های دیوار و سقف نصب می شوند.
نصب آسان و سریع:
دوربینهای مداربسته دام، نصب و راه اندازی نسبتا ساده ای دارد و از دوربیـن های بولت ساده تر نصب میشود.
انواع دوربین دام
دوربیـن دام را بر اساس تکنولوژی ساخت و نوع لنز آن به چند دسته تقسیم میکنند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:
انواع دوربین دام بر اساس تکنولوژی
دوربین دام
1- دوربیـن مداربسته دام آنالوگ HD
دوربین دام آنالوگ از آنجا که قیمت نسبتا پایینی دارد، بسیار پرطرفدار است. از این رو اکثر افرادی که به تعداد زیادی دوربیـن برای نظارت بر محیط خود نیاز دارند، از دوربیـن مداربسـته دام آنالوگ استفاده میکنند. شما میتوانید با خرید یک دستگاه dvr و کانکت کردن دوربیـن های دام به آن، با کمترین هزینه و قیمتی مقرون بصرفه تصاویر یکپارچه ای دریافت کنید.
۲- دوربین مداربسته ip دام
این نوع از دام از آنجایی که تحت شبکه است، یک دوربیـن کنترل از راه دور را در اختیار شما قرار میدهد. این نوع از دوربین ها انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و با اندک تجهیزاتی بسیار مجهز و کارآمد تر هم میشوند. لذا به تمام افرادی که محدودیت مالی ندارند دوربیـن دام تحت شبکه را پیشنهاد میکنیم.
انواع دوربین دام بر اساس نوع لنز
دوربین دام
نوع لنز دوربین مداربسته از اساسی ترین آیتم هایی است که بر کیفیت تصویر و زاویه دید دوربین تاثیر میگذارد.یکی از عواملی است که در کیفیت تصویر و زاویه دید دوربین مداربسته تاثیر می گذارد. دوربیـن دام بر اساس نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed Lens) و لنز متغیر (Varifocal Lens) تقسیم می شوند.
دوربین دام با لنز فیکس
این دوربین ها زاویه دید گسترده ای دارند و فضای بیشتری را تحت پوشش قرار می دهند. البته هرچقدر فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه دید بیشتر بوده و در عوض کیفیت تصویر کمتر میشود. بطور مثال دام با فاصله کانونی ۴ میلیمتر زاویه دید بیشتری نسبت به دوربـین دام ۶ میلیمتر دارد.
دوربیـن مداربستـه دام با لنز وریفوکال
در این نوع از دوربیـن مداربسـته دام امکان تنظیم میدان دید (فاصله کانونی لنز) دوربـین خود را بصورت دستی در هنگام نصب دوربیـن دارید. پس اگر دوربیـن مداربسته خود را برای تصویر برداری فقط از یک قسمت میخواهید و میدان دید مشخصی مدنظرتان است، دوربیـن دام با لنز وریفوکال انتخاب مناسبی برای شما است.
مزایای دوربین دام
قیمت مقرون بصرفه در مقایسه با سایر دوربین ها
تنوع بالا در تکنولوژی، لنز مصرفی و سنسور دوربین
پشتیبانی از مدل های ضد آب، ضد گرد و غبار و ضد ضربه
مشخص نبودن زاویه لنز در برخی مدل ها
پشتیبانی از دید در شب با برد قابل انتخاب در بیشتر مدل ها
ظاهر معقول
معایب دوربین دام
عدم نصب بر روی دیوار
در برخی از مدل ها هر کسی می تواند زاویه اش را تغییر دهد و این امکان دزدی را افزایش میدهد.
دید در شب محدود تر به نسبت مدل های بولت
راهنمای خرید دوربین دام
دوربین دام
در ادامه راهنمای خرید دوربیـن دام را در اختیارتان قرار میدهیم تا با در نظر گرفتن این فاکتورها انتخاب بهتر و خرید موفق تری داشته باشید.
در گام اول به این موضوع توجه کنید که چه تعداد دوربین مداربسته نیاز داریم و قصد داریم آنها را کجا نصب کنید؟به طور مثال اگر در فضای بیرونی قرار است از دوربین دام استفاده کنید باید نوع ضد آب و گرد و غبار آن را انتخاب کنید. البته پیشنهاد میکنم برای فضاهای بیرونی از دوربین بولت استفاده کنید.
در فاز بعدی به این موضوع توجه کنید که چه کیفیت و قابلیت هایی مدنظر شماست؟ مثلا میخواهید میدان دید دوربین چطور باشد یا دید در شب داشته باشد یا نه؟
هنگام خرید دوربین به چه نوع از لوازم جانبی دوربین مداربسته نیاز دارید؟
چه مقدار بودجه برای خرید دام دارید؟ طبیعتا هرچه قیمت بالاتر باشد، قابلیت های دوربیـن مداربستـه دام نیز بیشتر است پس قبل از خرید باید مشخص کنید چقدر بودجه دارید و باید قید چه ویژگی هایی را بزنید.
چه برندی مدنظر شماست؟ از آنجایی که برند های برتر برای حفظ خوش نامی خود و در راستای مشتری مداری، محصولات با کیفیت تری را تولید میکنند بی شک برندهای خوش نام مانند داهوا انتخاب مناسب تری هستند.
پیشنهاد میکنیم برای اینکه بهترین دوربین دام را انتخاب کنید ببه تمامی موارد ذکر شده در بالا توجه ویژه ای داشته باشید. پیش از خرید می توانید با کارشناسان ما با شماره تماس۴۱۲۱۷-۰۲۱ تماس گرفته تا ضمن اطلاع از قیمت ، از مشاوره رایگان ما نیز بی بهره نمانید.
محل نصب دوربین دام
دوربیـن‌ دام بیشتر مناسب استفاده در محیط‌های مسقف هستند. بهترین مکانی که میتوانید این دوربین مداربسته را نصب کنید، محیط هایی با حساسیت نسبتا پایین مانند ساختمان‌های مسکونی، سالن هتل‌ها، شرکت‌های کوچک، سالن بیمارستان، کتابخانه‌ها و… است. دوربین‌ مداربسته ip دام به دلیل داشتن قابلیت‌های هوشمند و اینکه یک دوربین کنترل از راه دور است، مناسب استفاده در محیط‌های حساسی مثل راهرو‌های مترو نیز است.
تفاوت دوربیـن مداربسته دام و اسپیددام
دوربین دام
اصلی ترین تفاوت دوربیـن مداربـسته دام و اسپید دام در محل نصب، نوع سنسور، نوع استفاده ، سنسور های موجود ، ولتاژ مصرفی ، میدان دید ، قابلیت چرخش ، استانداردها و پروتکل‌های استفاده شده است. در اصل میتوان گفت که دوربیـن اسپیددام نوع پیشرفته تری از دام است چرا که، لنز بسیار قوی تری نسبت به دوربیـن های دام دارد . دوربیـن مداربسته دام به خاطر شکل ظاهری ای که دارد، معمولا در گوشه اتاق یا وسط سقف نصب می شود اما دوربیـن مدار بسته اسپید دام را میتوان در ارتفاع بلند و بر روی میله های مخصوص نصب کرد. البته بخاطر وجود پایه های دیواری اسپپید دام را بر روی دیوار هم نصب میکنند. دوربین مداربسته اسپیددام در فضاهای بزرگ نظیر خیابان ها ، ادارت ( دوربین مداربسته ادارات ) ، کارخانه ها ، کارگاه ها و … استفاده می شود .
سوالات متداول
۱- دوربیـن دام چیست؟ دوربین دام دوربین مداربسته ای نیم کره ای شکل و بدون پایه است که اصطلاحا به آن دوربین سقفی نیز میگویند.
۲- دوربیـن مداربسته دام از چه تکنولوژی پشتیبانی میکند؟ تحت شبکه، آنالوگ، Ahd و HDCVI
۳- مزایای استفاده از دام چیست؟ قیمت مقرون بصرفه، تنوع بالا، ظاهر معقول و…
۴- اصلی ترین تفاوت دام و اسپیددام در چیست؟ محل نصب، نوع سنسور، نوع استفاده ، سنسور های موجود ، ولتاژ مصرفی ، میدان دید ، قابلیت چرخش ، استانداردها و پروتکل‌های استفاده شده است.
برچسب ها: قیمت دوربین دام، تصویر دوربین دام، قیمت دوربین دام فلزی، دوربین دام پلاستیکی، خرید دوربین مداربسته دام، پایه دوربین دام
منبع: negaco.com