x تبلیغات
تجربه های شخصی من

طرحواره

شناخت طرحواره ها

هنگامی که کنش والدین و شرایط اجتماعی در حد بهینه و مطلوب باشد، در ساختار شخصیت کودکان در این پنج زمینه الگویی سالم ساخته می شود، اما چنانچه والدین و محیط اجتماعی در حد بهینه و مطلوب نباشد، کودک مستعد ایجاد طرحواره های ناسازگار اولیه در یک یا چند حوزه تحولی می شود. هنگامی که کودک به هر دلیلی با یکی از والدین زندگی کرده باشد. یکی از مراجعینم که برای مشاوره خانواده به من مراجعه کرده بود، خانمی بود که دائما شغل عوض میکرد و همسرش او را فردی تنوعطلب و لذت طلب میدانست و به او میگفت تو آدم لذت طلبی هستی و دائماً شغل عوض میکنی وقتی که با خانمش صحبت کردم متوجه این طرحواره در او شدم او بر اساس احساسات شغلش را تعیین میکرد. احساس های مربوط به رهاشدگی را بازنگری کنید و حساسیت های خود را به از دست دادن افراد نزدیک ترس از تنهایی و نیاز به آویزان شدن و وابستگی بیمارگونه بشناسید.


شما در قبال حرف های بی اهمیت یا کارهای معمول همسر تان واکنش شدید و افراطی نشان می دهید و این کارها یا حرف ها را نشانه از قصد او برای جدایی تفسیر می کنید. ۱۳- ایثار: تمركز افراطی به ارضای نیازهای دیگران در زندگی روزمره به گونه ای كه از رضایتمندی خود فرد جلوگیری نماید، رایج ترین، استدلالی كه برای این كار ذكر می شود عبارت است از جلوگیری از آسیب زدن به دیگران، جلوگیری از احساس گناه ناشی از خودخواهی یا برای تداوم ارتباط با افرادی كه نیازهایشان را درك می كنیم. تکنیکهای شناختی به شناخت و به چالش کشیدن الگوهای فکری خطرناک ناشی از طرحوارهها کمک می کنند. در نهایت به کمک تکنیک هایی فرد موفق به تخلیه هیجانات ناشی از آن احساس میشود. کنترل کردن شریک عاطفی زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار تله رهاشدگی باشد. این طرحواره زمانی شکل میگیرد که نیازهای عاطفی کودک مانند عشق و توجه، نیاز به داشتن حمایتگر و حامی و نیازهای مشابه در او برآورده نشود.


هنگامی که مادر کودک را در اتاقی یا در منزل تنها رها کند و به کارهای خانه یا خودش رسیدگی کند یا برای انجام کاری به بیرون از منزل برود. با توجه به اینکه فرد چه تجاربی داشته و نیازهایش چگونه بر آورده شده و خلق و خوی فرد چیست ۵ حوزه مشخص شده که هر حوزه طرحواره هایی را در بر می گیرد. وقتی ذهنیتهای طرحوارهای راه افتادند، شما برای تسکین درد آنها به سبکها مقابلهای متوسل میشوید؛ این سبکها از فردی به فرد دیگر فرق دارند و از خلق و خو و عادات متفاوت آدمها نشات میگیرند. سرانجام تصمیم گرفتیم باخانواده ی او صحبت کرده و خاطراتی را که خود او فراموش کرده در ارتباط با والدینش از آنها جویا شویم. نظریه رشدی طرحواره درمانی 5 نیاز اصلی را برای بشر عنوان میکند. طرخواره چگونه به ما می گوید برای انجام یک کار باید چه مراحلی را طی کنیم و هرچقدر بازخوردها و اشتراک گذاری این محتوی به عنوان یک دستورالعمل مفید بیشتر باشد، به معنی واقعی نتیجه غنی پی خواهید برد. اگر که طرحواره استحقاق شما از این نوع باشد به خودتان کاملاً حق میدهید که مسئولیت زندگی خودتان را بر دوش دیگران بگذارید و خودتان را فردی ضعیف و ناتوان و نیازمند جا میزنید و از دیگران میخواهد که قوی باشند و از شما حمایت کنند.


البته هیچ اشکالی ندارد که قبل از مراجعه درباره صلاحیت روانشناسی که نزد او میرویم پرسوجو کنیم اما این که مستقیماً از روانشناس بالینی بپرسیم که تحصیلات شما چیست و در کجا تحصیل کردید رفتار مناسبی نیست میشوداین سوالات را از منشی پرسید اما آنها به خودشان حق میدهند که هر طوری که دلشان میخواهد رفتار کنند. پرسشهای متداول- شاید که سوالات خود را در این قسمت پیدا کنید اینجا را کلیک کنید. اگر که نتوانید جلوی احساسات خودتان را بگیرید ممکن است که به سمت کارهای غیرقانونی و مجرمانه هم سوق پیدا کنید اما شما بیشتر اوقات آمادگی سوء استفاده و بهرهکشی از دیگران، قشقرق راه انداختن و یا رفتارهایی که متناسب با سن شما نیست را دارید. کودک آسیب دیدهٔ درون را حس کنید. طرحواره ها کجا خود را نشان می دهند؟ ۱۴. اگر در روابط خود به طرف مقابلی ایراد می گیرید و سرزنشش می کنید، دست از این کار بردارید.

قانون جذب

توقع و انتظار مثبت ، نوعی احساس مطلوب تلقی می شود که به زیبایی قانون جذب کائنات می افزاید. اما همیشه بهتر این است که با چیزی که می خواهیم همسو باشیم، در این صورت چیزی را جذب می کنیم که واقعا طالبش هستیم و همان زمانی که واقعا حضور دارد آماده اش می شویم. اما اگر شخص خاصی را مد نظر دارید قطعا ممکن است آن شخص شما را قانون جذب کند چون من این کار را انجام داده ام اما به خاطر داشته باشید که نمی توانید کسی را مجبور کنید با شما باشد. اما حقیقت این است که همه چیز در سطحی مولکولی، در حال جنبش و حرکت است و فقط سرعت این جنبش است که باعث میشود اجسام به صورت جامد و ثابت، یا مایع و گاز دیده شوند. گفته میشود به جای تمرکز بر روی آنچه که در حال حاضر اشتباه است یا آنچه که باید تغییر کند، روی پذیرش موارد به همان صورت که هستند کار شود. آنچه در زندگی میخواهید هرچه باشد، میخواهیدش چون دوستش دارید. همه خواسته ها و آرزوهای تو نیز از انرژی ساخته شده اند و در حال ارتعاش هستند. تو گلوله ای از انرژی در حوزه ای از انرژی به مراتب بزرگ تر هستی .


اگر در رابطه ای هستید که حس می کنید مورد احترام نیستید ، قبل از خواستن شخص دیگری، خودتان را از آن شرایط خلاص کنید و بعد رابطه عاطفی جدیدتان را به بهترین شیوه ممکن و به دور از منفی بودن (بدبین بودن) آغاز کنید. برخی از مردم قادرند یک همسر یا شریک عاطفی را سریع تر از دیگران قانون جذب کنند، که این تنها به این معنیست که آن ها با افکار خود هماهنگ اند، بنابراین قادرند چیزی که می خواهند را اندکی سریعتر جذب کنند. همه، خواست و طلب های خودشان را دارند و شما تنها زمانی این شخص را به تجربه ی زندگیتان جذب خواهید کرد که او هم چنین چیزی را بخواهد. البته این سخن به معنای آن نیست که تنها پس از مرگ شخص به شکوفایی کامل میرسد. هر روز گل گرفتن، خندیدن و لذت بردن از همراهی یکدیگر، یا خوشحال بودن هنگامی که پس از ساعات کار طولانی در روز، یکدیگر را می دیدیم. تصور می کردم که دست در دست، در ساحل راه می رفتیم، در حالی که فقط به یکدیگر عشق می ورزیدیم و از یکدیگر لذت می بردیم.


از آنجا که عزت نفس پایینی داشت و دید مثبتی به روابط نداشت و به این دلیل که به خودش زمان نداد تا بر چیزی که در یک رابطه ی جدید می خواهد تمرکز کند، سرانجام شخصی را جذب کرد که احساسات و افکار منفی مشابهی داشت، که در نهایت خودش هم به این موضوع اعتراف کرد و پر واضح هم بود، که آن رابطه به کار نمی آمد. دبیرکل خانه پرستار در ارتباط با وضعیت پرستاران طرحی و ۸۹ روزه گفته است؛ دولت دوازدهم بر این باور بود، مدت زمان کرونا بسیار کوتاه خواهد بود و در بازه زمانی دو هفتهای موفق به مهار این ویروس خواهد شد؛ به همین دلیل، پرستاران ۸۹ روزه را مطرح کرد. اگر پس از چند روز از خودتان بپرسید آن شخص کجاست، دارید به کمبود چیزی توجه می کنید و کائنات به احساسات مبنی بر کمبود شما پاسخ می دهد و مقدار بیشتری از آنچه که بدان توجه می کنید را به شما می دهد و زمان بیشتری طول می کشد تا به آنچه می خواهید برسید. همیشه به یاد داشته باشید شما آن چیزی را دریافت می کنید که ایجاد کرده اید و آنچه که مهم است این است که شما اختیار تام دارید، بنابراین می توانید آنچه را که دوست دارید انجام دهید.


یعنی با وجود فاصله ای که اکنون بین شما و آنچه که خواهانش هستید هست خوشحال باشید. تصور می کند هیچ آینده ای در انتظارش نیست. به افرادی که در رابطه عاطفی هستند توصیه ای دارم. چشم های خود را ببندید و سعی کنید که از درون جسم خود را احساس کنید، از سبکی و آرامشی که در وجودتان ایجاد می شود تعجب خواهید کرد. این مساله نهتنها بازار ارز بلکه کلیت اقتصاد را تحتتاثیر قرار میدهد و بیثباتیهای قیمتی را به حداقل میرساند. در صورتی که انسان تمام دنیا و آخرت را همواره ملک او بداند و خود را ساکن سرای خداوند و بلکه جانشین او ببیند، میتواند به خیر دنیا و آخرت بیندیشد و هر دو را با هم بخواهد و صد البته که خواستن خیر دنیا و آخرت به اندازة شایستگی هر کدام ازاین دو در اندیشة او جاری میشود؛ دنیا به اندازة خودش و آخرت هم به اندازة خودش. اصلاح این است که تفکر در مورد خود شادی یا اندوه یا آرامش و یا اضطراب بیشترین فایده را ندارد، بلکه سامان دهی افکار بر اساس عوامل این حالات، موجب پدید آمدن آنها می شود.


قانون جذب به ما میگوید که روی خواستهها و آرزوهایمان، و نه روی واقعیت نداشتن آنها تمرکز کنیم. در سخنان مدعیان این قانون بارها به تحقیقات علمی اشاره و نقلقولهایی از پژوهشگران عنوانشده است؛ درحالیکه تقریباًهمۀ آنها جعلی و ساختگی است. وقتی سوال میشه که چیزهایی میدونید دقیقا به چیزهایی اشاره میشه که باعث میشه کل مسیر اشتباه طی میشه و در مورد زندگی شخصی همون فرد ازش سوال میشه ابراز میدارن که از هر جهت مساِئل بسیاری تو زندگیشون دارن. همانطوری که در قسمت بالا هم اشاره کردیم حتماً هنگام تجسم باید احساس خوب را با تمام وجود درک کنیم. مجبور شدیم یک ساعت دیگر تمدید کنیم و من برای همیشه این ذهنیت بیمارگونه را از ایشان دور کردم. احساسات خوب بهترین روش برای جذب همه ی آن چیزهایی است که می خواهید. همیشه به ثروتهای بیکرانی که در آینده بهدست خواهید آورد، بیندیشید… البته این دو ائتلاف انتخاباتی همراه احزاب کوچکتر و نمایندگان مستقل سنی میتوانند گروهی با حداقل ۶۰ نماینده را در پارلمان آینده تشکیل دهند. شخصی را ملاقات کردم که تقریبا همه ی موارد موجود در لیست مرا داشت و این شگفت انگیز بود. باید در ذهن خود تصوُّر کنید که پول و ثروت کلانی به زندگی شما وارد آمده است.


به قول ضرب المثل بالا شما اگر پول و ثروت میخواهید باید با آن هم ارتعاش شوید تا کائنات به ساده ترین شکل ممکن پول و ثروت فراوانی را وارد زندگیتان کند . پول برای دیگران است و … قانون دوم برای هم فرکانس شدن با شخص خاص : برای جذب فرد خاص با قانون جذب افراد ، باید تصویرسازی کنید. قانون سوم برای هم فرکانس شدن با شخص خاص : کارآمد بودن قانون جذب افراد برای ازدواج به باور شما بستگی دارد. وبسایت موفقیت موسسه ملک پور همواره در تلاش است تا قدمی در جهت بهتر شدن زندگی شما همراهان. در واقع شما هر اندازه که به افکار مخرب در وجودتان دامن بزنید ، به همان اندازه از موفقیت دور خواهید شد. قانون راز که قانون کائنات است از طریق افکار و باورهای شکل گرفته شما کار میکند و این شما هستید که افکاری که در ذهنتان بر میگرید، در نتیجه با تقویت باور ها میتوانید بهترین شکل ممکن از این راز استفاده کنید. مثلا میتوانید جایگاه خود را تغییر دهید یا با یادگیری نرم افزارهای تخصصی به تقویت موقعیت شغلی بپردازید. هنگامی که کسب و کاری را شروع میکنید، از همان ابتدا با ترس و دلهره از شکست، جلو نروید.


این جهان مبتنی بر جذب است و شما چیزی را به دست می آورید که منتشر می کنید. بیشتر شنونده ها پادکست را در همان دو روز اول انتشار و درصد بالایی در همان چند ساعت اول بعد از انتشار دانلود میکنند و بعدش تعداد دانلود شما به شدت افت میکند تا وقتی که اپیزود بعدی را منتشر کنید. شما واقعیت خودتان را خلق می­ کنید. اگرچه در ابتدا ممکن است این طور به نظر برسد، ولی واقعیت این است که زندگی از حالا به بعد، جذابتر از گذشته میشود. همانطور که میبینید، ادعاهای بزرگی بدون هیچ پشتوانه علمی مطرح میشود که به راستی جای هیچ سخنی را باقی نمیگذارد. کافیست پای خود را روی فرش بکشید و سپس قطعه فلزی را لمس کنید. باید از تخیلتان استفاده کنید، تصور کنید اگر این شخص هم اکنون در زندگیتان حضور داشت چه احساسی داشتید؟ می دانید یعنی چه؟ اگر همان اغاز بدانید که هدفش ازدواج نیست تکلیف خود را می دانید.

تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی چیست

همانطور که بالاتر هم گفتیم تصویرسازی ذهنی یعنی از قدرت تخیل و تصورات خود استفاده کنید تا به اهدافتان دست بیابید. اکنون که در حال مطالعه ی این مقاله هستید، ممکن است به دنبال جذب پول باشید و یا دلتان بخواهد یک رابطه ی رویایی را بدست آورید و به دنبال جذب عشق باشید. ممکن است در آرزوی بدست آوردن شغل خاصی باشید و یا هزاران آرزوی دیگر در سر داشته باشید. برایتان یک خبر خوب دارم. اگر بتوانید به درستی از تصویر سازی ذهنی استفاده کنید یعنی بتوانید هر آنچه را که واقعا طالب آن هستید با احساس خوب در ذهنتان مجسم کنید و این کار را ادامه دهید، چیزی نمیگذرد که رویا و خواسته ی شما به یکی از حقایق شیرین زندگیتان تبدیل خواهد شد. اما چه چیزی مانع آن میشود تا از این قدرت ذهن استفاده کنید؟ گاهی طرحواره ها مانع پیشرفت ما میشود. گاهی اعتماد به نفس پایین ما. گاهی عزت نفس تضعیف شده و گاهی نیز جزئیاتی که باید از تصویر سازی ذهنی بدانیم اما نمیدانیم. پس در پاسخ به این سوال که تصویر سازی ذهنی چیست دانستیم که این اصطلاح به معنی تجسم خلاق اهداف و آرزوهای ما است. اما اینکه چطور کار میکند و چطور باید از آن استفاده کنید تا نتیجه ی عکس ندهد را در ادامه بررسی میکنیم.

تاریخچه تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

اگر بخواهید بدانید که مردم و یا بهتر بگوییم افراد موفق جهان، چه زمان به قدرت تصویر سازی ذهنی پی بردند باید بگوییم که سرخپوستان ناوایو دارای شکل مفصلی از باور به تصویرسازی برای درمان بیماری هستند. آنان فرد را ترغیب می‌کنند خود را سالم «ببیند». البته برخی دیگر معتقداند که، قدمت تصویرسازی به زمان بابلی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌های باستان می‌رسد. در بسیاری از دست نوشته های بجامانده از ارسطو و بقراط ، آمده است که تجسم خلاق در مغز ارواحی را آزاد می‌کنند که قلب و بخش‌های دیگر بدن را برمی‌انگیزند و به فرد بیمار نیروی تازه ایبرای حیات میبخشند. البته به عکس این قضیه هم اشاره شده و در بخش هایی آمده است که یک تصویرسازی قوی از بیماری برای ابتلای آن فرد به بیماری کفایت میکند. از تصویرسازی ذهنی قرن‌ها به عنوان یک درمان طبی برای درمان بیماری ها استفاده شده است. حتی راهبان تبتی در قرن ۱۳ و ۱۴ با مراقبه و مدیتیشن و تصویرسازی کاری می‌کردند که به درمان بیماری ها منجر میشده و عنوان میکردند که بودا بیماری‌ها را شفا می‌دهد.

عملکرد تصویر سازی ذهنی به چه صورت است

اگر تا این لحظه از مقاله همراه ما بوده باشید احتمالا این سوال در ذهنتان پر رنگ شده است که، تصویر سازی ذهنی و یا همان تجسم خلاق چگونه کار می کند و چطور میتوان از آن برای کسب موفقیت در زندگی استفاده کرد؟ قانون جذب به این سوال به روشنی پاسخ داده است. بر اساس قانون کائنات وقتی به چیزی فکر می‌کنید در حال فرستادن ارتعاش آن چیز جهان هستی هستید. ساز و کار کائنات نیز به این صورت است که، ارتعاشی را که از هر شخص دریافت میکنند به واقعیت تبدیل میکنند. فرقی نمیکند که شما به فقر فکر کنید و یا پول فرآوان. به عشق فکر کنید یا نفرت. به سلامتی فکر کنید یا بیماری. شما دقیقا آنچیزی را از کائنات دریافت میکنید که به آن فکر کرده اید. در حالت کلی وظیفه ذهن فرستادن ارتعاش به کائنات است و وظیفه ی کائنات نیز به فعل تبدیل کردن ارتعاشات است.

اما عامل اصلی که سرعت جذب را مشخص میکند تمرکز است. یعنی هرچقدر تمرکزتان به خواسته هایتان بیشتر باشد ارتعاش ثبت نامی شما به کائنات قوی تری است و نتیجه زودتر حاصل میشود. اما تصویر سازی ذهنی همان عاملی است که اگر در استفاده از آن اصول اولیه اش(که در ادامه به آن میپردازیم) به درستی به کار گرفته شود، سرعت تحقق رویاها را بسیار بالا میبرد. جالب است بدانید که شما به صورت ناخودآگاه هر روز از تصویر سازی ذهنی استفاده می کنید. حال اگر نحوه ی کار با آن را بلد نباشید ممکن است در راستای جذب ناخواسته ها به زندگیتان از آن استفاده کنید و در نهایت چیزهای منفی مثل، روابط نامناسب، فقر و بیماری را به زندگیتان جذب کنید. پس تنها رسالت شما در استفاده از قانون جذب این است که به صورت خودآگاه از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید و از این کار دست نکشید.

تاثیر تصویرسازی ذهنی خلاق بر روی ضمیر ناخودآگاه

تصویر سازی ذهنی

همین طور که بالاتر گفتیم، ما انسان ها در طول زندگی خود، تمام مدت در حال استفاده ی ناخودآگاه از تصویرسازی ذهنی هستیم و با این حال پیش خودمان فکر میکنیم که تصویر سازی ذهنی چقدر کار پیچیده‌ای است. اگر شما هم معتقد اید که تصویر سازی بسیار سخت است پیشنهاد میکنم که برای لحظه ای چشمان خود را ببندید. چه چیزی میبینید؟ بله ذهن شما به سرعت در حال ساختن تصویر ها و صحنه های جدیدی است. پس این کار اصلا سخت نیست چرا که کار ذهن این است که تصویرسازی کند. اما چه وقت مشکل ایجاد میشود؟ زمانی که بلد نیستیم از تصویرسازی به درستی استفاده کنیم.

افکار انسان ابتدا به صورت تصاویری در ذهن او شکل میگیرد. مثلا اگر به شما بگویم گل سرخ چه تصویری در ذهن شما نقش می بندد. بدون شک حروف گ ل س ر خ را نمیبینید. بلکه یک شاخه، یک گلدان و یا یک بوته گل سرخ را میبینید. پس تمام افکار ما با تصاویر در ذهن نقش می بندد ودر نهایت در دنیای بیرون از ما تجلی میابند. اینجاست که مولانا به زیبایی گفته است:«بیرون ز تو نیست هر چه در عالم هست / در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی».

نیمکره راست مغز انسان بیشتر با تصاویر و رنگ ها و صداها آمیخته است و وظیفه ی تصویر سازی ذهنی به عهده ی آن است. تصویرسازی در قانون جذب یکی از قدرتمندترین روش ها برای خلق رویاها است. و این بدان معنا است که شما خواسته تان را به صورت دقیق و واضح در ذهنتان بیاورید. اما سوال اصلی این است که چطور خیلی از افراد از تجسم خلاق یا همان تصویر سازی ذهنی استفاده می‌کنند اما نتیجه لازم را نمی‌گیرند؟ راستش را بخواهید این افراد یک مشکل کوچک دارند و آنهم اصول تصویر سازی خلاق است که حتما در این مقاله به آموزش آن میپردازیم.

تصویر سازی ذهنی

در مورد تاثیر تصویر سازی ذهنی در ضمیر ناخودآگاه تحقیقی انجام شده که میزان ضربان قلب بین گروهی از دونده هایی که یکجا نشسته اند ودر ذهن خود فقط می دوند و گروهی دیگر که در واقعیت و فیزیکی می دوند اندازه گیری شد و نتیجه ی حاصل همه را شگفت زده کرد. در انتهای کار میزان ضربان قلب هر دو گروه به یک اندازه بود. انگار که هر دو گروه مسابقه داده اند. این تحقیق نشان داد که هرچیزی که در ذهن به آن متمرکز باشیم دیر یا زود در بیرون از ذهن ما به خود شکل فیزیکی و واقعی می گیرد.

قانون جذب در قرآن

قانون جذب در قرآن و مدارها
اگر به فردی که در مدار فقر باشد، هر چقدر هم ایده‌های ثروت آفرین بکر و مؤثر بدهید، هرگز نمی‌تواند آن ایده‌ها را باور کند و برای انجام آن حرکتی انجام نخواهد داد. دقت کنید دوستان!اصلاً این فرد در شرایطی قرار نمی گیرد که بخواهد چنین ایده هایی را دریافت کند. حتی اگر در چنین شرایطی هم قرار بگیرد، آن را نمی بیند و قدرت درکش را ندارد. دوستان دقت کنید:شاید این افراد ۱۰۰۰ دلیل و مثال واقعی هم داشته باشند که قانون جذب در قرآن برای آن ها جواب نداده است. این کاملا هم درست است. اما ما هم هزاران دلیل و مثال داریم که برای ما جواب میدهد. هر کسی به هر چیزی باور داشته باشد، همان واقعیت اوست. اما باید متوجه باشید که این با واقعیت بیرون از او می تواند کاملا تفاوت داشته باشد.به همین دلیل همیشه گفته ام، هیچ اصراری نیست که همه مردم کره زمین قانون جذب در قرآن را قبول کنند، برای من همین کافی است که ایرانیان عزیزی که خودشان می خواهند در همه زمینه های زندگیشان رشد کنند و خودشان خالق زندگیشان باشند، قانون جذب در قرآن را یاد گرفته و به خوبی اجرا کنند.
کتاب راز و قدرت قانون جذب
جالب است بدانید، کتاب راز تاکنون با تیراژ ۴۵میلیون نسخه سالهاست رکورددار پرفروش ترین کتاب در حوزه موفقیت فردی در جهان است و به ۵۲ زبان ترجمه شده است.این عدد نشان دهنده قدرت قانون جذب در قرآن و همچنین دلیلی محکم بر فراگیر شدن آن است. عموما اینگونه پدیده ها دهان به دهان به این محبوبیت می رسند. چه کسانی به کارگیری قانون جذب در قرآن را به دیگران توصیه می کنند؟ بله درست حدس زدید، افرادی که قانون جذب در قرآن را در زندگی خود به کار برده و نتیجه گرفته باشند آن را به دیگران نیز توصیه می کنند. پس اگر یک نفر دوست شما و یا فلان دکتر (مثلا دکتر هلاکویی) آن را قبول نمی کند، دلیل بر عدم کارکرد آن نیست. این یعنی این که فقط یک نفر هست که هنوز آن را بکار نگرفته تا اثرات آن را در زندگی و حال خود شاهد باشد و نه بیش.

مدیریت زمان

دقیق ترین تعریف مدیریت زمان چیست؟
یک تعریف ساده از مدیریت زمان این است: مدیریت کردن زمان یعنی فرآیند نظم‌ دهی و برنامه‌ریزی برای تقسیم زمان خود بین فعالیت‌های خاص. داشتن مهارت مدیریت زمان خوب، شما را قادر می‌ سازد تا هوشمندانه‌تر (و نه سخت‌تر ) کار کنید و کارهای بیشتری را با کیفیت بهتری در زمان کمتری انجام دهید، اگر زمان بسیار کمی دارید و فشار زیادی روی شماست، ناتوانی در مدیریت زمان به فعالیت مفید شما آسیب می‌ رساند و موجب ایجاد استرس می‌شود. شما وقتی از تعداد کار انجام شده در طول روز راضی نباشید، احساس رضایت در شما ضعیف می شود. ضعف رضایت از کارایی هم موجب، کم شدن انگیزه و افزایش نگرانی از کار خود می شود.

«مشکل نداشتن مسیری برای حرکت است، مشکل کمبود وقت نیست. هیچکس بیشتر از ۲۴ ساعت وقت ندارد.» – زیگ زیگلار (نویسنده و فروشنده حرفه‌ای آمریکایی)
به طور خلاصه اگر می خواهید از تعریف مدیریت زمان در جهت کسب موفقیت های بزرگ زندگی سود ببرید، کافی است : نحوۀ استفاده از زمان خود را بهبود بخشید، این یعنی مدیریت زمان ! به نظر می‌ رسد که زمان کافی در طول روز وجود ندارد. اما، از آن‌جا که همۀ ما ۲۴ ساعت زمان داریم، چرا برخی از افراد بهتر از دیگران به کارهایشان می‌ رسند؟ جواب شما در مدیریت زمان نهفته است. افراد موفق به بهترین نحو مدیریت زمان می‌ نمایند یعنی مدیریت کردن زمان را به خوبی فرا گرفته اند. شما نیز با استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان که در این بخش آمده است، می توانید توانایی خود را برای عملکرد بهینه افزایش دهید حتی هنگامی که زمان بسیار کمی دارید و فشار زیادی روی شماست. برای مدیریت زمان لازم است که تمرکز از فعالیت‌ها به روی نتایج معطوف شود؛ پر مشغله بودن به معنی مؤثر بودن نیست. (جالب است که اغلب عکس این مطلب به حقیقت نزدیک‌تر است). اینکه روز خود را در دریایی از فعالیت‌ها بگذرانید معمولاً دستاورد کمی دارید، زیرا توجه خود را بین تکالیف متعددی تقسیم کرده‌اید. مدیریت زمان خوب شما را قادر می‌ سازد هوشمندانه‌تر( و نه سخت‌تر ) کار کنید تا کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید.

مهمترین دلایلی که با کمبود زمان مواجه می شویم چیست؟
در این مقاله از سری مقاله های مدیریت کردن زمان در سایت راز موفقیت ابتدا برخی از شایع ترین علل بروز کمبود زمان که منجر به شکست در مدیریت زمان می گردد را بیان می کنیم و سپس بهترین تکنیک های مدیریت زمان را به شما معرفی خواهیم کرد.

آیا هدفگذاری و زمانبندی شما واقعی است؟
یکی از دلایلی که باعث می شود ما دچار کمبود زمان شویم و مدیریت زمان خوبی نداشته باشیم این است که در هنگام هدفگذاری خود، زمانبندی معقولی را در نظر نمی گیریم و بعبارت دیگر برای اهداف بزرگ خود یک زمان غیرواقعی در نظر می گیریم، بعنوان مثال من می خواهم یک نویسنده بشوم و کتابی را تالیف کنم و این در حالی است که من هنوز هیچ تجربه ای در زمینه نویسندگی ندارم؛ اگر من برای این هدفم مثلا مدت زمان یک ماه را در نظر بگیرم، بطور حتم دچار کمبود زمان شده و در مدیریت زمان شکست می خورم چرا که لازم است زمانی را برای ایجاد آمادگی در خودم در نظر بگیرم، کتاب های زیادی را مطالعه کنم و با فنون نویسندگی آشنا شوم و سپس اقدام به نوشتن کتاب خودم کنم.

«از آرام آرام رشد کردن نترسید، فقط از این بترسید که سر جایتان ثابت مانده باشید.» – ضرب المثل چینی
اولویت بندی ازمهمترین عناصر کسب مهارت در مدیریت زمان است
ضعف در اولویت بندی اهداف سالانه، ماهانه، هفتگی و روزانه از دلایل مهم کمبود زمان و شکست در مدیریت زمان است. هر اندازه روی مدیریت زمان و برنامه ریزی و اولویت بندی کارها قبل از شروع آنها زمان بگذارید کارهای مهمتری را خواهید کرد و موقعی که کاری را آغاز کردید سریعتر آن را به اتمام خواهید رساند هر اندازه کاری برای شما مهمتر و باارزش تر باشد انگیزه برای غلبه بر تنبلی و دست به کار شدن بیشتر خواهد شد. توانایی تجزیه و تحلیل لیست کارها و مشخص کردنِ مهمترین کار سکوی پرشی است که شما را به بالاترین سطوح مدیریت کردن زمان ، موفقیت، اعتماد به نفس، عزت نفس و افتخار پرتاب می کند.

آیا معتقدید که همه کارها را باید خودتان به سرانجام برسانید! آیا شما در مدیریت زمان موفق بوده اید؟!
لیست خود را نگاه کنید، بطور حتم تعدادی از کارهای لیست شما اعمالی هستند که می توانید به شخص دیگری محول کنید و مدیریت زمان بهتری داشته باشید. اصول این است، در صورتی که شخص دیگری می تواند کاری را انجام دهد به او بسپارید تا زمان بیشتری برای موارد مهمی که مخصوص خودتان است پیدا کنید و در مدیریت کردن زمان موفق تر عمل کنید. لازم است بدانید که هیچگاه وقت کافی برای انجام همه کارها توسط خودتان وجود ندارد پس در مواقع مناسب برخی از کارهای غیرمهم خود را به دیگران بسپارید.

آیا جزو آن دسته از افرادی هستید که همه کارهایتان را باید به بهترین شکل ممکن انجام بدهید!
برایان تریسی در کتاب قورباغه تان را قورت بدهید که یکی از کتابهای پرفروش در حوزه مدیریت زمان است می گوید: یکی از وحشتناک ترین راه های استفاده از زمان آن است که کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم که به هیچ وجه نیازی به آن نیست. در مباحث مدیریت زمان باید بدانید که هیچگاه برای انجام تمام کارهای ضروری وقت کافی وجود ندارد. از همین امروز تصمیم بگیرید که قاطعانه وقت بیشتری را صرف تعداد کارهایی بکنید که در زندگی شما می توانند تحول واقعی ایجاد کنند و به مدیریت زمان شما کمک کند و زمان کمتری را صرف فعالیت های کم اهمیت تر بکنید.

«موثرترین راه برای اینکه یک زندگی منطقی داشته باشید، این است که صبح به صبح یک برنامه روزانه برای خودتان تدوین کنید، و هر شب نتایج بدست آمده را بسنجید.» – آلکسیس کارل (زیست شناس فرانسوی)
چقدر در مقابل خواسته های دیگران بله می گویید!
مقدار موفقیت شما در مدیریت زمان و کنترل زندگی فقط به این بستگی دارد که تا چه حد می توانید از انجام کارهایی که اهمیت کمتری در زندگیتان دارد یا اصلا اهمیتی ندارند دست بردارید. در حقیقت شما زمانی موفق به مدیریت زمان خود می شوید که کارهای مهم را اول انجام بدهید و کارهایی که در اولویت نیستند اصلا انجام ندهید. همیشه مواقعی پیش می آید که اطرافیانمان از ما می خواهند که زمان خود را در اختیار آنها قرار دهیم و درخواست هایشان را انجام دهیم، در چنین مواقعی اول باید درخواست آن شخص را بررسی نمایید و ضرورت بله گفتن به آن درخواست را بسنجید، مواردی هستند که انجام آنها خوب است اما انجام ندادنشان عواقبی در پی ندارد بنابراین باید از بله گفتن به چنین درخواست هایی که در مدیریت کردن زمان نقش مهمی دارند اجتناب کنید و با گفتن نه زمان بیشتری را برای کارهای مهمتر خود بخرید.

مدیریت زمان

آشنایی با انواع نرم افزارهاو اپلیکیشنهای مدیریت زمان و برنامه ریزی


یکی از بهترین راهکارهای برای اینکه زمان را مدیریت کنیم استفاده از تکنولوژی صحیح و به روز است. مدیریت با بهره بردن از ابزارهای فراوانی که در حوزه تکنولوژی وجود دارد بسیار کارآمد و مؤثر است و راندمان شما را بسیار افزایش می دهد، در این مقاله نیز نرم افزارها و تکنولوزی هایی که در حوزه مدیریت زمان وجود دارد را به شما معرفی می کنیم، برای استفاده ی درست از زمان خودتان می توانید از نرم افزارهای زیر استفاده کنید:

۱-واندرلیست wunderlist یکی از نرم افزارهای مدیریت زمان و عملکرد است
خصوصیات نرم افزار مدیریت زمان واندر لیست : (دانلود اپلیکیشن واندرلیست برای گوشی های اندروید)
این نرم افزار قابل اجرا بر روی وب،دسکتاپ،اندروید،و آی او اس،ویندوز فون و..است
می توانید لیست های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید
پوشه بندی آسان نیز از ویژگی های کاربرپسند این نرم افزار مدیریت تایم است.
۱- نرم افزار تودویست-todoist یکی دیگر از نرم افزارهای مدیریت زمان و پروژه است
خصوصیات نرم افزار مدیریت زمان تودویست:
شما می توانید با کمک مربع های رنگی که پشت نوشته ها قرار می گیرند وظایف خود را اولویت بندی کنید.
در این نرم افزار می توانید پروژه های خود را تعریف کنید و آنها را با همکاران خود به اشتراک بگذارید.
این نرم افزار مدیریت کردن زمان برای آگاهی از میزان عملکردتان و آگاهی از کارهای عقب مانده در بازه های زمانی مختلف برای شما ایمیل ارسال می کند و شما را به حال خود رها نمی کند.
۳- تریلو trello شاید همان نرم افزار مدیریت زمان و عملکرد ایده آل شما باشد
خصوصیات نرم افزار مدیریت زمان تریلو:
با کمک نرم افزار مدیریت کردن زمان تریلو شما می توانید پروژه ها و لیست وظایفی که باید انجام دهید را بر روی یک برد یا همان تخته مشاهده و پیگیری کنید.
در نرم افزار مدیریت کردن زمان تریلو ایده ها و پروژه هایتان را به اشتراک بگذارید.
فایل ها و عکسهای خود را نیز می توانید به این نرم افزار پیوست کنید.
۴- تسکولو نرم افزار مدیریت پروژه با امکان چت آنلاین


خصوصیات نرم افزار مدیریت زمان تسکولو:


این نرم افزار برروی وب و موبایل قابل اجرا است.
اگر شما و همکارانتان یا دوستانتان روی هم رفته ۱۰ نفر هستید و به دنبال یک نرم افزار مدیریت زمانی گروهی عالی هستید، نرم افزار مدیریت زمان تسکولو همان چیزی است که می خواهید. این نرم افزار تا ۱۰ کاربر در ماه خدمات رایگان ارائه می دهد.
همچنین با کمک این نرم افزار اعضا می توانند با یکدیگر گفتگوی آنلاین داشته باشند.
۵- وان نوت onenoteنیز یک نرم افزار یادداشت برداری در دسترس برای همگان است.
خصوصیات نرم افزار مدیریت زمان وان نوت:
اگر دنبال یک نرم افزار راحت و در دسترس برای مدیریت درست زمان هستید، احتمالا وان نوت گزینه خوبی برای شما خواهد بود، با وان نوت در هرجای صفحه می توانید تایپ کنید
نوشته هایتان را به اشتراک بگذارید.
لیست ها یا همان برگه های مختلفی که نیاز دارید را در نرم افزار مدیریت زمان وان نوت ایجاد کنید
۶- نرم افزار مدیریت زمان کوالیتی تایم QualityTime
آیا می دانید چقدر از وقت خودتان را صرف شبکه های اجتماعی و برنامه ها و اپلیکیشن های مختلفی که در فضای مجازی وجود دارد می کنید؟! یکی از نرم افزارهایی که این اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهد و در مدیریت درست زمان به ما کمک می کند، نرم افزار مدیریت تایم کوالیتی تایم است. کوالیتی تایم یک نرم افزار عالی برای گوشی ها یا تبلت های اندرویدی است که به شما گزارش می دهد که روزانه چندبار گوشی خود را باز و بسته کرده اید یا از کدام نرم افزار بیشتر استفاده کرده اید و خیلی اطلاعات دیگر به شما می دهد! توصیه می کنم حتما این نرم افزار را بر روی گوشی های خود نصب کنید و چند روز از آن استفاده کنید تا از نتایج باورنکردنی آن شگفت زده شوید.

ابزار ساده تری نیز برای مدیریت کردن زمان وجود دارد
شاید شما نیز در اطراف خود مدیران بزرگی را دیده باشید که با وجود داشتن نرم افزارهای مدیریت تایم ، یک دفترچه یا سررسید برای نوشتن برنامه های روزانه و هفتگی خود دارند. بله کاملا درست حدس زدید! شما نیز می توانید با کمک یک دفترچه یادداشت یا سررسید کوچکی که همیشه همراهتان است کارهایتان را مدیریت کنید. کارهای روزانه و هفتگی خود را در دفترچه تان بنویسید و با کمک آلارم گوشی موبایلتان مدیریت بهتری داشته باشید، شما میتوانید یادآوریهایی را در گوشی موبایل خود تنظیم کنید تا در زمان های موردنظرتان کارهایتان را به شما یادآوری کند.

تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس ( راز اعتماد به نفس )


تقویت اعتماد به نفس و اصولا بهبود کیفیت اعتماد به نفس، موضوع بسیار بسیار مهمی است که در روانشناسی فردی و ارتقا مهارت های مرتبط با موفقیت فردی جایگاه اول را پیدا کرده است. آیا میدانستید تقویت اعتماد به نفس منجر به استفاده بهینه تر شما از قانون جذب میشود؟


تقویت اعتماد به نفس یعنی ایجاد ویژگی هایی در شیوه تفکر و عملکرد، به گونه ای که فرد از عهده کارها به خوبی برآید و در شغل و ارتباطات خود نقش موثرتر و کارایی بهتری نسبت به سابق داشته باشد.


یعنی کیفیت کارایی ذهنی و عملی او در مواجه با کارها افزایش پیدا کند. سایت راز موفقیت در جهت تقویت و تقویت اعتماد به نفس افراد مقالات بسیاری ارایه کرده و در این مقاله قصد داریم با ۴ گام سریع شما را به اعتماد به نفس سالم برسانیم.


اعتماد به نفس ناشی از عملکرد گذشته شماست . امروز اولین روز از باقی عمر شماست پس عملکرد خود را از همین امروز تغییر دهید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. چراکه کاهش اعمتاد به نفس و عزت نفس مشکلات فراوانی از جمله انواع تله های شخصیتی و طرحواره ها را برای شما به ارمغان می آورد.

کسی که قبلا بودید را فراموش کنید ، با تقویت اعتماد به نفس شما فرد جدیدی خواهید شد.

باورهای شما، سطح تخیل، میزان ایمان شما به آینده ای درخشان و… همگی به میزان اعتماد به نفس شما بستگی دارد.

با تقویت اعتماد به نفس ، توانایی یادگیری شما نیز بیشتر و بهتر میشود.

تقویت اعتماد به نفس با کاهش هرج و مرج های عاطفی شما همراه خواهد بود.

با تقویت اعتماد به نفس ، گذشته و فکر کردن به آن دیگر شما را ناراحت نمیکند؛ حتی اگر سطح کنونی اعتماد به نفس شما با اتفاقات گذشته و شرایط اخیر گره خورده باشد.

تقویت اعتماد به نفس باعث میشود تمایل شما به تغییر در جهت آنچه میخواهید باشید بیشتر شود.

با افزایش اعتماد به نفس شما آنگونه که قبلا بودید شناخته نمیشوید، بلکه دیگران شما را همانگونه که خود میخواهید میبینند.

با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا ۴ قدم به زنگی رویایی خود نزدیکتر شوید.


اعتماد به نفس - اعتماد به نفس بالا


علائم کمبود اعتماد به نفس


اگر بخواهیم در علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد دقیق شویم، در واقع نشانه های زیادی را باید در نظر بگیریم. از سری فاکتور های که در بررسی علائم کمبود اعتماد به نفس باید بررسی شوند، میتوان به، زبان بدن، کلام و رفتار های فرد اشاره کرد. در اصل ما باید بر این موارد روی هر فرد دقیق شویم تا علائم کمبود اعتماد به نفس را در آن فرد، کشف کنیم.


ویژگی های رفتاری افراد با اعتماد به نفس پایین


از سری علائم کمبود اعتماد به نفس که در رفتار افراد هویداست عبارتند از: مطیع، تابع، تسلیم، سلطه پذیر، کناره گیر، سربه زیر، بامحبت، بی پناه، دستپاچه، دودل، بدبین، خودمقصر، مردد، بدبین، هراسان، نامطمئن

رفتارهای کلامی افراد با اعتماد به نفس پایین

آن دسته از علائم کمبود اعتماد به نفس که از کلامات افراد می توان به آنها پی برد عباراتی هستند از جمله: تعجب میکنم، شاید، فکر میکنم، احتمالا، ببخشید، حدس میزنم، نمیتوانم، از اینکه زحمتتان می دهم متاسفم، نمیدانم چه بر سرم آمد

رفتارهای بدنی افراد با اعتماد به نفس پایین

علائم کمبود اعتماد به نفس که خود را در زبان بدن افراد نشان می دهند: دستها را به هم مالیدن، حرکات ناآرام، پاها را روی هم انداختن، وول خوردن، چشمان پایین افتاده، قامت خمیده و قوزدار، صدای یکنواخت و بی حالت، صحبت کردن ملایم، غرولند کردن، خاموش شدن

رفتارهای هیجانی افراد با اعتماد به نفس پایین

علائم کمبود اعتماد به نفس که از هیجانات فرد مشخص می شوند عبارتند از: ترس، تشویش، اضطراب، افسردگی، احساس گناه، آزار و اذیت کردن، رفتار کنایه آمیز، تنبلی، گیجی


ورزش هایی برای تقویت اعتماد به نفس


ورزش کردن معمولا یکی از تکنیک های تقویت اعتماد به نفس است که تاثیر بسازیی دارد. ورزش میتواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد، چرا که تناسب اندام و سلامت معمولا میتواند احساس خوبی را در فرد ایجاد کند. دوست ورزشکاری داشتم که میگفت اوایل بعد از صدبار بارفیکس از دستانم خون می آمد و من ورزش را متوقف نمیکردم چرا که مطمئن بودم این یک نشانه است که من فردی قوی هستم و از پس هر چالشی در زندگی ام بر می آیم. ورزش های زیادی هستند که با انجام آنها میتوانید به تقویت اعتماد به نفس خود بپردازید. کافیست علایق خود را در این زمینه دنبال کنید و از ورزشی که میکنید لذت ببرید.

عزت نفس

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟


عزت نفس چیست - افزایش عزت نفس

بسیاری افراد و حتی متخصصین را دیده ام که مفهوم اعتماد به نفس را به جای عزت نفس درک کرده اند و اصولا عزت نفس در ایران زیاد شناخته شده نیست. و افراد کاری برای بهبود حرمت نفس خود انجام نمی دهند. هرچند ما در تئوری برای عزت نفس و اعتماد بنفس تعاریف کاملاً متفاوتی داریم ولی واقعیت آن است که در روانشناسی بالینی تفاوت و مرز کاملا مشخص و دقیقی بین این دو وجود ندارد. دلیل اصلی آن هم به خاطر این بوده که عزت نفس و اعتماد بنفس آن‌چنان در هم تنیده و لابه‌لای هم هستند که مثل یک قاشق مخلوط نمک و شکر، هرچند دو عنصر کاملاً متفاوت و مشخصی هستند. فراموش نکنید که جدا کردن اعتماد به نفس و عزت نفس از هم هنگام کار بر روی روان و کارکرد ذهن بسیار سخت می‌نماید.بطور خلاصه کمبود اعتماد به نفس میوه و نتیجه عزت نفس پایین است. پس اگر عزت نفس پایینی دارید به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور با مشکلاتی اعم از کم رویی و خجولی نیز روبرو می شوید.

اعتماد به نفس چیست ؟


جالب اینجاست که کسانی که صفحه Self-Confidence‌ در ویکی‌پدیا را هم تنظیم کرده‌اند، نهایتاً به درک درستی از این مفهوم به‌ظاهر ساده نرسیده‌اند و کمابیش آن را با عزت نفس (Self-Esteem) اشتباه گرفته‌اند. که حتماً در آینده در این مورد کمکی به این سایت خوب خواهم رساند.

تفاوت عزت نفس و خودپنداری


در اکثر موارد این دو مفهوم به جای هم به کاربرده میشوند و در اصطلاحات عامیانه یک مفهوم در نظر گرفته میشوند در حالی که ذاتا باهم تفاوت دارند. خودپنداری مجموعه‌ای از عقاید فرد درباره خودش است. یعنی همان توصیفی که از خود دارد. مثلا اگر عنوان کنید چشمانتان آبی است و رنگ پوستتان گندمی است(اگر واقعا چنین باشد) این خودپنداری است. اصلی ترین وجه تمایز خودپنداری و عزت نفس در این است که در خودپنداری قضاوتی صورت نمیگیرد. مثلا اگر بگویید چشم من آبی است این خودپنداری است اما اگر مبنای قضاوتی پیدا کنید و بگویید چشم آبی بسیار جذاب است این عزت نفس است.

تفاوت عزت نفس و خودشیفتگی


عزت نفس نوعی ارزیابی ذهنی از خودمان است. اگر درست ارزیابی کنیم سلامت روانمان را به همراه دارد و اگر اشتباه کنیم، اختلال های شخصیتی را برای ما به همراه دارد. یکی از این اختلالات شخصیتی خوشیفته یا نارسیستیک است. افراد با شخصیت خودشیفته، در مورد خود بزرگنمایی و اغراق میکنند و خود را از آنچه واقعا هستند بزرگتر و توانمند تر معرفی میکنند. افراد خودشیفته برای احساس رضایت از زندگی نیازمند تعریف و تمجید دیگران هستند و اگر چنین نشود کلافه و عصبی میشوند. همچنین سطح احساس همدردی این افراد با دیگران بسیار پایین است.

عزت نفس خصیصه ای و موقعیتی


عزت‌نفس خصیصه‌ای: یک عزت نفس بنیادی و پایه است که عموما ریشه در تجارب کودکی فرد دارد. یعنی افرادی که عزت نفس خصیصه ای آنها پایین است، در بیشتر جنبه های زندگی خود احسای بد بودن میکنند. و این احساس نقص و اشکال داشتن در تاروپود فرد تنیده شده است.

عزت‌نفس موقعیتی: این نو عزت نفس کاملا وابسته به موقعیت است. مثلاً فرد به‌عنوان یک کارفرما یا یک فرد شاغل خود را مثبت ارزیابی میکند اما در مورد روابط عاطفی اش احساس نقص میکند.

عوامل اثرگذار بر روی عزت نفس


عوامل زیادی از جمله ویژگی های ذاتی افراد، شرایط خانوادگی، محیطی و … بر کاهش و یا افزایش عزت نفس افراد تاثیرگذار هستند. اما از اصلی ترین آیتم های شکل دهنده عزت نفس افراد شیوه فرزندپروری والدین او است. اگر والدین به هر دلیلی حتی از روی ناآگاهی رفتار صحیحی با کودک نداشته باشند و یا فرزند خود را تحقیر کنند، عزت نفس کودکشان تخریب شده و او اصطلاحا به طرحواره نقص و شرم دچار میشود. معمولا والدینی دچار این اشتباه تربیتی میشوند که خود عزت نفس پایینی داشته باشند. این مورد از ابتدای کودکی آغاز و معمولا تا پایان جوانی تاثیراتش همراه فرد باقی میماند و در بزرگسالی خود را به شکل احتلالات روانی نشان میدهد. طبق آخرین یافته‌های دانشمندان عزت نفس با کارکردهای مغز انسان نیز در ارتباط است.

تعریف عزت نفس

تا کنون به صورت ریشه ای و مفهومی به تعریف عزت نفس فکر کرده اید؟ دانسته اید که عزت نفس چیست و چرا آنقدر تمامی مشاورین، اساتید موفقیت، رهبران و مدرسین کسب و کار و خلاصه هرکسی که به قول معروف سرش به تنش می ارزد اصرار داره که وضعیت عزت نفس خود را ارتقا ببخشید؟ راستش را بخواهید من فکر میکنم هنوزم که هنوزه کسی تعریف عزت نفس را آنطور که باید و شاید نمیداند. مثلا بسیار برمیخورم با آدم هایی که عزت نفس و اعتماد به نفس را باهم اشتباه میگیرند و صرفا چون تعریف درستی از عزت نفس ندارند آنها را به جای همدیگر به کار میبرند. در این پست قصد دارم آنچنان تعریف عزت نفس جامعه ای در اختیارتان بگذارم تا این مفهوم پایه را بدرستی درک کنید.

تعریف عزت نفس

در تعریف عزت نفس به صراحت عنوان شده است که عزت نفس حسی است که به خودتان دارید. وقتی جلوی آینه می ایستید چه کسی را میبینید و نسبت به این انسان درون تصویر چه حسی دارید. تعریف عزت نفس میگوید ببینید آنکسی را که در آینه میبینید با در نظر گرفتن تمام نقاط قوت و ضعفش دوست دارید یا نه؟ در تعریف عزت نفس عنوان شده است که عزت نفس احساسی است که در ناخودآگاه انسان در کودکی و با توجه به تجربیات زندگی اش شکل گرفته و به مرور زمان به یک باور تبدیل شده که تغییر آن کاری شدنی اما کمی دشوار است. به طور مثال در تعریف عزت نفس به صراحت میگوییم کودکانی که در کودکی والدینشان مدام تحقیرشان میکرده و به آنها به هر طریقی این حس را میدادند که دوست داشتنی نیستند در بزرگسالی به افرادی با عزت نفس پایین تبدیل شده اند. تعریف عزت نفس عنوان میدارد که عزت نفس از دو بخش خود دوستی و پذیرش خود تشکیل شده است. در بخش خود دوستی شما خودتان را دوست دارید و در تعریف عزت نفس در بخش پذیرش خود شما خودتان را با تمام عیوب و نوقصتان میپذیرید آنهم به طور کامل البته این به آآن معنا نیست که شما فرد خودشیفته ای هستید که به فکر اصلاح عیوب خود نیست خیر. تعریف عزت نفس میگوید شما در کنار اینکه برای رفع عیب ها و ایرادات خود میکوشید بازهم خودتان را به همین شکلی که هستید دوست دارید.بسیاری از موارد از جمله تربیت شما، بر عزت نفس تان تأثیر می‌گذارد. این موضوع بستگی به این دارد که چقدر برای خود ارزش قائل هستید و چقدر در ذهن خود احساس اطمینان می‌کنید.اعتماد به نفس بیشتر مربوط به داشتن اطمینان به توانایی‌هایتان در انجام کاری موفقیت آمیز است.اما عزت نفس به طور خلاصه، در مورد احساس ارزش و داشتن فکر و نظر مثبت و عالی درباره خود است. این احساس بر همه ابعاد زندگی شما تأثیر می‌گذارد.ویلیام جیمز(William James) به عنوان خالق جنبش عزت نفس شناخته می‌شود. (هیویت، 2005). جیمز برای تعریف میزان عزت نفس از فرمول ساده زیر استفاده کرد:عزت نفس چیست = موفقیت تقسیم شده توسط ادعاهای ماادعاها به اهداف، ارزشها و اعتقاداتمان به پتانسیل‌هایمان، اشاره دارد. اگر سطح موفقیت ما فراتر از انتظارات ما باشد، ممکن است خودمان را موفق ببینیم و نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و این موضوع باعث افزایش عزت نفس می‌شود.از طرف دیگر، اگر دستاوردهای ما کم بوده و انتظارات ما زیاد باشد، ممکن است خودمان را یک بازنده بدانیم.استنلی کوپرزمیت (Stanley Coopersmith) نیز از دانشمندان پیشگام در بررسی عزت نفس بود. او معتقد بود که عزت نفس در اوایل زندگی و در کودکی شروع می‌شود.کوپرزمیت همچنین بر این باور بود که عزت نفس ما بر اساس تجربیات اولیه کودکی ایجاد می‌شود و در طول زندگی ما کاهش می‌یابد، که ممکن است مثبت یا منفی باشد.موریس روزنبرگ (Morris Rosenberg) نیز، همزمان با کوپرزمیت، عزت نفس را مورد مطالعه قرار داد. روزنبرگ برخلاف سالهای اولیه کودکی، با تمرکز بر روی سنین نوجوانی رشد عزت نفس مطالعه کرد.روزنبرگ معتقد است که عزت نفس در سالهای نوجوانی بیشتر رشد می‌کند. نظریه عزت نفس او بر این عقیده بنا شده بود که در دوران نوجوانی، ما اغلب خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم و این موضوع باعث می‌شود که بطور مداوم ارزیابی کنیم که دیگران ما را چگونه می‌بینند یا تفکر آنها درباره ما چیست.تئوری‌های معاصر بیشتر به نقشی که عزت نفس در زندگی و بهزیستی روانشناختی ما ایفا می‌کند، مبتنی است.

قانون جذب افراد

بر اساس قانون جذب افراد ما چه کسانی را جذب می‏کنیم و یا چه کسانی جذب ما می‏شوند؟

هر فردی در زندگی یک سری دوستان خاصی دارد که تقریبا همه آن دوستان، از خصوصیاتی نسبتا شبیه به هم برخوردارند آنها را با قانون جذب افراد به زندگی اش جذب کرده است و با به عبارتی دیگرمعمولا طیف دوستان و همنشینان هر شخص، افراد خاصی هستند که خصوصیات اخلاقی نسبتا شبیه هم دارند.

قانون جذب افراد فقط منحصر به اشیا و خواسته‏های مادی و معنوی نیست بلکه در مورد افراد نیز صادق است. یعنی ما تا اندازه‏ای می‏توانیم تعیین کنیم که چه کسی را جذب خواهیم نمود.

طبق یافته‏های دانشمندان، هر کسی دربردارندۀ هاله‏ای از انرژی در اطراف خود است که این هالۀ انرژی به تفکرات فرد بستگی دارد؛ تفکرات مثبت هاله‏های انرژی مثبت و تفکرات منفی هاله‏های انرژی منفی را تولید می‏کنند. پس با توجه به اینکه هاله‏های انرژی در اطراف هر شخصی وجود دارد، مجاورت با افراد مثبت‏اندیش یا منفی‏نگر باعث تاثیر در رفتار ما می‏شود و قانون جذب افراد را به کار می اندازد. برای مثال با خود تصور کنید که چرا یک کودک در بغل مادر خود احساسی بسیار خوب دارد؟ یقینا به این دلیل است که مادر با عشق خالص و ناب خود به کودک، انرژی خود را به او منتقل نموده و با بغل کردن کودک، وی را در فضای انرژی مثبت خود قرار می‏دهد. همینطور در مورد هاله‏های انرژی افراد خوب، مثبت نگر و … . و نیز هاله‏های انرژی افراد منفی نیز همینطور است. حتما تابحال همنشینی با افرادی که تفکرات منفی دارند همنشین شده‏اید. قطعا تا چند دقیقه یا ساعت دچار نوعی کاهش انرژی شده و حالت شادابی خود را از دست داده‏اید.

قانون جذب افراد می‏گوید :
هر انرژی تمایل به جذب انرژی همانند خود را (در شکل کاملتر) دارد.

به همین دلیل است که قانون جذب افراد به ما می‏گوید شما بخواهید (به خواستۀ خود فکر کنید) سپس ما با تصور کردن و تلقین به نفس و در واقع با تابش انرژی به هستی، آن چیزی که به آن فکر می‏کرده‏ایم را به شکل پرتراکم خود (یعنی جسم و تجسم یافته) به دست می‏آوریم. این اساس قانون جذب است. همچنین یک قانون در علوم پایه وجود دارد که می‏گوید :

همیشه شکل کم تراکم هر انرژی تمایل به جذب شکل پرتراکم و انبوه خود دارد.

در مورد جذب انسانها و اینکه ما چه کسانی را جذب می‏کنیم، نمی‏توان افرادی را که حضورشان در زندگی ما به دست خودمان نبوده و ناچارا در زندگی ما وارد شده‏اند را به حساب آورد، مانند پدر، مادر، برادر، معلم، همسایه و … . اما جذب دوستان و همسر مسئله‏ای است که تا اندازه‏ای می‏توان در آن به صورت اختیاری عمل نمود.

ما همیشه افرادی را جذب می‏کنیم که مانند ما اندیشیده و نیز رفتاری مانند خودمان دارند اما نه تنها دقیقا شبیه خودمان، بلکه بسیار بیشتر و شدیدتر از خودمان در آن رفتار و تفکرات زندگی خود را سپری می‏کنند. برای مثال اگر ما روزی ۵ بار غیبت کرده و دروغ می‏گوییم، فردی را جذب خواهیم کرد که روزی ۵۰ بار دروغ گفته و غیبت می‏کند. همچنین مثلا اگر ما تا اندازۀ ۲۰ نمره امیدوار به رحمت خدا هستیم، فردی را جذب می‏کنیم که به اندازۀ ۲۰۰ نمره به رحمت خدا اطمینان و یقین دارد.

پس در واقع افرادی را که ما ناخودآگاه جذب می‏کنیم، دقیقا همان بازگشت رفتار خودمان است که به صورت یک انسان در حضورمان ظاهر شده است. همان طور که بزرگان و مشاهیر جهان از قدیم گفته‏اند، انسانها و دوستان در واقع آینۀ رفتار ما هستند و دوستان می‏آیند تا ما خود را بشناسیم و جملاتی از این قبیل.